اخبار

شیرکوهی در برابر ویندوز 8: کدام سیستم عامل، انتخاب بهتری است؟

 

 

 

اپل به تازگی نسخه جدید سیستم عامل OS X خود را ارائه کرده و هفته گذشته نیز یک بسته به‌روز‌رسانی برای آن منتشر نمود. از سویی ویندوز ۸ مایکروسافت که تغییراتی انقلابی نسبت به نسخه‌های قبلی داشته است، نیز به زودی راهی بازار خواهد شد. همه این‌ها نوید یک رقابت بزرگ در عرصه سیستم عامل‌ کامپیوترهای شخصی را می‌دهد. ما در این مطلب تلاش کرده‌ایم تا با اطلاعات موجود، نگاهی اجمالی به این دو سیستم عامل محبوب  بیاندازیم.

اوایل هفته گذشته، شرکت اپل بسته بروزرسانی مهمی برای OS X نسخه شیرکوهی، سیستم عامل رومیزی خود ارائه کرد. مایکروسافت نیز این هفته اعلام نمود که ویندوز ۸ را تا تاریخ ۲۶ اکتبر روانه بازار خواهد کرد. نسخه ای از خانواده ویندوز که با تغییرات گسترده همراه شده و نه تنها مناسب رایانه‌های رومیزی و همراه است بلکه می‌توان آن را بر روی تبلت ها نیز راه اندازی کرد. البته نسخه نهایی این سیستم عامل تنها یک روز پس از ارائه آن به شرکای تجاری به بیرون درز کرد و هم اکنون می‌توانید آن را دانلود کنید. حال پس از سال‌ها که این دو سیستم عامل شباهت ظاهری زیادی به یکدیگر داشتند، تفاوت‌ها آشکار شده و جای اشتراکات را گرفته‌اند.

در این مقاله سعی می‌کنیم با رجوع به نسخه آزمایشی ویندوز ۸، این گل سر سبد مایکروسافتی‌ها را با آخرین دستاورد یاران استیو جابز مقایسه نماییم.


رویکردهای متفاوت برای نیل به اهداف مشترک

حقیقت آن است که هر دوی این سیستم عامل‌ها هدفی یکسان دارند، تیم طراح هر یک می‌کوشند تا تجربه کار با سیستم‌های رومیزی را به ابزارهای همراه نزدیک نمایند، اما فلسفه کار در دو سوی میدان متفاوت است. در حالی که اپل بسیاری از قابلیت‌های محبوب پلتفرم iOS خود (مربوط به گوشی آیفون، تبلت های iPad و دستگاه پخش موسیقی iPod) را در سیستم عامل رومیزی بکار می‌گیرد، می‌کوشد تا روایت رومیزی از برنامه‌های iOS را تولید نموده (همچون برنامه Messages) و آن را با سایرین یکپارچه نماید.

از سوی دیگر، مایکروسافتی‌ها می‌کوشند تا رویکرد همه جانبه‌ای را پیش گرفته و با اعمال تغییرات شگرف در سیستم عامل ویندوزشان، آن را برای رایانه‌های رومیزی و ابزارهای موبایل بهینه کنند. بدین ترتیب با تولید سیستم عامل دوگانه (هیبریدی) آن را می توان بر روی هر دوی این ابزارها نصب نموده و به کار گرفت. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر می‌شود که می‌بینیم رقابت این دو کمپانی بزرگ در دنیای تبلت‌های مبتنی بر پردازنده ARM نیز بالا گرفته و به زودی با معرفی تبلت سرفیس مایکروسافت شاهد جنگی تمام عیار خواهیم بود. عملیات یکپارچه‌سازی و همگام‌سازی مناسب در چنین شرایطی می‌تواند یک نقطه قوت برگ به حساب آید.

پس علی رغم اینکه هدف یکی است، شکافی بزرگ بین این دو سیستم وجود دارد و کاربر نهایی در آخر با دو اکوسیستم مختلف روبرو است که می‌تواند نیازهای متعددی از وی را رفع و رجوع نماید. در این مقاله می‌کوشیم تا از چهار منظر متفاوت به کارائی این دو بپردازیم که عبارتند از:

اشتراک گذاری
برنامه‌های کاربردی شخصی
کار با عکس‌ها و تصاویر
سرویس‌های ابری (کلاد)

بیایید به تک تک این چهار مورد از نزدیک نگاهی بیاندازیم. لازم به یادآوری مجدد است، با وجود آن که آخرین بروزرسانی سیستم عامل شیرکوهی هم‌اکنون در دسترس می‌باشد، هنوز خبری از ویندوز 8 نیست و ممکن است تا آن زمان شاهد بروز تغییراتی در این سیستم عامل نیز باشیم.


اشتراک گذاری

این قابلیت در بدنه سیستم عامل شیرکوهی کارگذاری شده است به طوری که کاربر می‌تواند موارد دلخواه (همچون وب سایت‌ها، فایل‌های ویدئویی و غیره) را از طریق برنامه‌ای خاص به اشتراک بگذارد. جالب اینکه مرورگر سافاری نیز چنین قابلیتی را در خود دارد، و کاربر می‌تواند با مراجعه به منوی آبشاری ویژه‌، نوع اشتراک گذاری خود را برگزیند (همچون اشتراک در توئیتر، ایمیل و به زودی فیس‌بوک).

 

 

از این گذشته، برنامه Mail نیز با مرورگر سافاری یکپارچه شده تا روند اشتراک گذاری تسهیل گردد. بدین ترتیب اگر یک نشانی اینترنتی به نظرتان جالب آمد و خواستید آن را به اشتراک بگذارید، برنامه از شما می‌پرسد که آیا مایل به اشتراک لینک، محتوای کل صفحه، نسخه Reader آن (که فاقد عکس و آگهی و غیره است) و یا نسخه PDF صفحه هستید.

اما قابلیت اشتراک گذاری ویندوز ۸ به مراتب قوی تر است و این ویژگی یکی از پنج عنوان موجود در نوار Charms که بخشی اساسی از بدنه ویندوز است، لحاظ شده. پس هر زمان که کاربر اراده کند، فارغ از اینکه در خلال کار با کدام برنامه است می‌تواند با یک کلیک یا لمس کردن عنوان Share سریعاً اقدام به اشتراک گذاری نماید. در این حین فهرستی از برنامه‌هایی که این امکان را مهیا می‌کنند، به نمایش در خواهد آمد و این کاربر است که ابزار دلخواه را خود انتخاب خواهد کرد.

با وجودی که در حال حاضر این فهرست قدری محدود است (فعلاً فقط برنامه Outlook), اما قرار است همزمان با عرضه ویندوز 8 موارد بیشتری چون فیس بوک و توئیتر نیز به این فهرست اضافه شوند. نکته مثبت اینکه برنامه‌ای که بیش از همه برای اشتراک گذاری استفاده شود، به طور خودکار به بالای فهرست منتقل خواهد شد.

هر دوی سیستم عامل‌های ویندوز ۸ و شیرکوهی این بخش از داستان را به توانائی توسعه دهندگان نرم افزاری واگذار کرده‌اند. اگر توسعه دهنده‌ای برنامه‌ای مشترک برای هر دوی این سیستم‌ عامل‌ها بنویسد، آنگاه می‌توان اشتراک گذاری یکسانی را بین دو سیستم‌عامل تجربه کرد. در سیستم OS X این برنامه نویس است که نحوه‌ی اشتراک گذاری را تعیین می‌نماید (استفاده از منوی آبشاری یا دکمه‌های رادیویی)، در حالی که ویندوز ۸ این قابلیت را به رابط گرافیکی خود مربوط می‌داند.

به نظر ما در این بخش، ویندوز از برتری خاصی برخوردار بوده و به شیرکوهی ترجیح داده می شود.


برنامه‌های کاربردی شخصی

هر دوی این پلتفرم ها مجهز به مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی شخصی دسترسی دارند که به کمک آنها می‌توان با دیگران ارتباط برقرار کرده و یا امور محوله را سازماندهی می‌کنند. برنامه Messages شرکت اپل که جایگزینی برای iChat است، می‌تواند پیام‌های شما را مستقیماً با گوشی و تبلت اپلی‌تان یکپارچه نماید، و نه تنها قادر است با نسخه همراه به خوبی کار کند، بلکه برنامه Calendar و Contacts (دفترچه تلفن) گوشی نیز از طریق سرویس iCloud همگام‌سازی می‌شوند.

 

 

ویندوز ۸ نیز دارای برنامه‌ای است که علی رغم اختلافات فاحش، دارای کارکرد مشابهی است. این برنامه که People نام دارد قادر است با حساب کاربری در فیس بوک همگام شده و کاربر را از جدیدترین رویدادهای مربوط به دوستان و آشنایان مطلع نماید. از این گذشته برنامه پیام‌رسان ویندوز ۸ شما را با دوستانتان که عضو فیس بوک یا Windows Live هستند مرتبط نگه می‌دارد. جالب اینجاست که اپل با تمام دبدبه و کبکبه‌ای که در مورد اشتراک گذاری محتوا دارد، فاقد پشتیبانی از سرویس فیس‌بوک است.

هر دوی این سیستم عامل‌ها برای تکمیل این خصوصیت تا پیش از پاییز امسال آماده نخواهند بود. مسلم است که ویندوز ۸ تا پیش از اکتبر هنوز عرضه نهایی نخواهد شد و iOS 6 نیز تا پیش از آن زمان و تا رفع کلیه مشکلات فنی برنامه Messages برای آیفون و تبلت iPad مهیا نخواهد بود.


کار با عکس‌ها و تصاویر

مایکروسافت کار با تصاویر را با برنامه Photos، به یکی از بخش‌های اصلی سیستم عامل خود مبدل ساخته است. این برنامه نه تنها قادر است تصاویری که در کامپیوترتان وجود دارد را نمایش دهد، بلکه قادر است با سرویس‌هایی چون فیس بوک، فلیکر و اسکای درایو نیز همگام شده و تصاویر موجود در همه این سرویس‌دهندگان را به سادگی نمایش دهد.

 

 

اپل نیز بیکار ننشسته و برنامه iPhoto را با تمامی تجهیزات مک مرتبط کرده است. iPhoto یکی از برنامه‌های مهم مدیریت و ویرایش تصاویر است که می‌تواند تمام عکس‌های موجود در ابزارهای مجهز به سیستم iOS تان را به کمک سرویس iCloud با OS X مجتمع نماید. این در حالی است که گرفتن تصاویر فلیکر و فیس بوک در ویندوز به عملیات خروجی گرفتن از تصاویر محدود شده است.

علی‌رغم مجهز بودن ویندوز ۸ به برنامه Paint که توانایی ویرایش تصاویر را مهیا کرده، در این بخش برنامه‌های اپل قدرتمندتر از مایکروسافت عمل می‌کنند. برنامه Photos مایکروسافت می‌کوشد تا مرجعی ساده برای اشتراک گذاری تمام تصاویر کاربر باشد در حالی که iPhotos اپل بیشتر به ابزاری تخصصی شباهت دارد.

حال انتخاب با شماست، می‌توانید تا تکمیل شدن سیستم عامل مایکروسافت، از اپل بهره شایسته و بایسته را ببرید.


سرویس‌های ابری (کلاد)

مقایسه سرویس‌های ابری موجود در ویندوز ۸ و شیرکوهی به مقایسه سیب و پرتقال می‌ماند، کاری که چندان منطقی به نظر نمی‌رسد! در حالی که مایکروسافت از SkyDrive که سرویسی قدرتمند و درجه یک برای ذخیره ابری انواع فایل‌ها، استفاده می‌کند، iCloud سرویس همگام‌سازی اپل است که تنها نوع خاصی از محتوا را در بین ابزارهای گوناگون یکسان نگه می‌دارد.

 

 

SkyDrive نه تنها قادر به نگهداری از انواع فایل بر فراز ابرهاست (شبیه سرویس گوگل درایو) بلکه دسترسی به فایل‌ها را در برنامه‌های گوناگونی میسر کرده است، به طوری که آفیس ۲۰۱۳ می‌تواند فایل‌های خود را به صورت پیش فرض در این سرویس ابری ذخیره نماید. پس کاربر قادر خواهد بود تا فایل‌های خود را از هر جا که دسترسی به اینترنت دارد مورد استفاده قرار دهد. جالب اینکه با این سرویس حتی فایل‌های مبنایی (Templates) نیز به طور مرتب توسط خود مایکروسافت به‌روز می‌شوند.

از سویی دیگر سرویس iCloud در شیرکوهی فایل‌های مورد استفاده کاربر را با سرورهایی که در بالای ابرهاست همگام کرده و فایل‌های تصاویر، تماس‌ها و تقویم را به نحوی همگام می‌کند که از تمامی ابزارها به آن دسترسی شایسته‌ای وجود داشته باشد. با این وجود، این سرویس نیز دارای محدودیت‌های خاص خود است. iCloud هنوز فایل‌های ویدئویی را همگام نمی‌نماید و سرویس تقویم آن مشابه گوگل نبوده و نمی‌تواند تمامی قابلیت‌هایش را بین ابزارهای گوناگون به اشتراک بگذارد. از این گذشته به دلیل عدم وجود ساختار فایلی، دسترسی کاربر به محتوای همگام شده ممکن نیست.

کدام بهتر است؟ این پاسخی است که به سلیقه و نظر شما باز می‌گردد که کدام فلسفه طراحی را برای رفع نیازتان مناسب می‌یابید. اینکه دسترسی به فایل‌ها برایتان اولویت دارد یا قابلیت ادامه کار از هر ابزاری مهم‌تر است. البته هر یک از این دو سرویس مزایا و معایب خاص خود را به همراه دارند.


بررسی و ارزیابی نهایی

سال‌های سال رایانه‌ها ابزارهایی مجزا و به دور از هم بودند که چون جزایر مستقل هیچ ارتباط پایداری بین آن‌ها وجود نداشت. کارکرد هر یک از سیستم‌های مک و پی سی نیز با توجه به نیاز مخاطبان‌شان مشخص و تعریف شده بود، و با وجودی که رویکرد هر یک متفاوت بود، هدف نهایی رفع و رجوع نیازهای همین کاربران به شمار می‌رفت.

اما زمانه تغییر کرده و رایانه‌ها توانسته‌اند خود را به یکی از اجزای اصلی زندگی بشر بدل کنند. در دنیایی که در آن به سر می‌بریم با وجود ابزارهای همراه رنگارنگ و متنوع، کامپیوترها هستند که نقش پررنگ‌تری را در زندگی‌مان بازی می‌کنند. به همین خاطر ویندوز ۸ و سیستم عامل شیرکوهی می‌کوشند تا با تغییر رویکرد و روشی که در پیش دارند، به نحو شایسته‌ای نیازهای امروز بشر را رفع کنند.

در حالی که در ویندوز ۸ تغییرات شگرف بوقوع پیوسته (و پشتیانی آن از حرکات کاربر در کنار تغییرات بنیادین در رابط کاربری‌اش) آن را برای هر دو پلتفرم رایانه‌های رومیزی و تبلت ها به ابزاری مناسب تبدیل کرده است. اپل و شیرکوهی‌اش تنها به رایانه‌های رومیزی چشم دوخته‌اند تا با برقراری ارتباطی تنگاتنگ‌تر، تجربه کار در سایر ابرازهای اپلی را به این پلتفرم نیز وارد کنند.

با بروز این تغییرات گسترده در ویندوز و ثبات و پایداری بیش از پیش در OS X این پرسش مطرح می‌شود که این دو کمپانی بزرگ به کجا چشم دوخته‌اند و آمال و آلام نهایی‌شان در چیست!؟ نظر شما در این رابطه چیست، آیا رویکرد مایکروسافت و ویندوز ۸ می تواند شما را مجاب کند، یا اینکه به شیرهای کوهی خشمگین اپلی پناه می برید!؟


منبع : زومیت

 

به روز رسانی آسان رام های سفارشی اندروید

 

 

اگر جزو کاربران اندروید هستید احتمالا سراغ نصب رام های کاستوم (نسخه های سفارشی سازی شده اندروید) برای تلفن یا تبلت تان رفته اید. حالا یک سرویس رایگان جدید استفاده از نسخه های سفارشی را لذت بخش تر خواهد کرد.

نام این سرویس OTA Update Center است و به سازندگان رام های سفارشی اجازه می دهد که به روز رسانی های سیستم عامل را به راحتی روی تلفن کاربران ارسال کنند.

اینجا در واقع یک مرکز آپدیت برای رام های سفارشی اندروید خواهد بود و توسعه دهنگان دیگر نیازی به داشتن سرور خودشان ندارند.

پیاده سازی آن نیز ساده است و با اضافه کردن چند خط کد، رام های سفارشی از سرویس جدید برای به روز رسانی استفاده خواهند کرد. بقیه کار به عهده سرویس گوگل است که شما را از رسیدن نسخه جدید رام مطلع خواهد کرد و از همانجا می توانید نسخه جدید رام را دانلود و نصب نمایید.

 

 

منبع : نارنجی

2012-08-11

 

مایکروسافت نام «رابط کاربری مترو» را عوض کرد

 

 

 

رابط کاربری مترو را می شناسید؟ چیزی که ظاهر ویندوز 8 را از آن دسکتاپ قدیمی به یک محیط زیبای تشکیل شده از مستطیل های مختلف تغییر داد، تا در نمایشگرهای لمسی راحت تر بتوان با این سیستم عامل کار کرد. البته این طراحی در واقع از زمان ویندوز فون 7 و Zune به وجود آمده و بعدا در ویندوز 8 نیز مورد استفاده قرار گرفت.

اما حالا مایکروسافت اسم این رابط کاربری را عوض کرده و نام آن دیگر «مترو» نیست. اما چرا این شرکت نام رابط کاربری اش را عوض کرده است؟ به نظر می رسد این شرکت با این اسم یک مشکل کپی رایت داشته و اجازه استفاده از این اسم را نداشته است. حالا این شرکت به خاطر مسایل حقوقی مجبور به تغییر نام شده.

مایکروسافت در ابتدا تصمیم گرفت نام را به Windows 8 style interface تغییر بدهد. اما حالا آن را Windows 8 interface می نامد. اما این نام احتمالا مشکلات مختلفی ایجاد می کند. چرا که این رابط کاربری در کنسول ایکس باکس و تلفن های ویندوز فون 7.8 هم استفاده می شود و اگر در آنجا بخواهیم این رابط کاربری را رابط ویندوز 8 صدا کنیم کمی عجیب به نظر می آید.

سایت The Verge می گوید خود کارمندان مایکروسافت یک اسم جدید برای مترو گذاشته اند و آن را Modern UI می نامند. هم اکنون این اسم را در چند صفحه از لیست های مایکروسافت پیدا می کنید.

اما از آنجایی که نام مترو بین کاربران جا افتاده، احتمالا در آینده مردم همچنان آن را مترو می نامند حتی اگر مایکروسافت یک اسم جدید دیگر برای آن پیدا کند.

 

منبع : نارنجی

2012-08-11

 
 

اپل به سامسونگ پیشنهاد ۳۰ دلار بابت هر تلفن‌هوشمند و ۴۰ دلار بابت هر تبلت را برای استفاده از پتنت‌هایش داده بود

 

 

 

شاید استیو جابز، مدیرعامل سابق اپل از اندروید متنفر بوده و قصد داشته تا آن را نابود کند اما این بدین معنی نیست که اپل به‌دنبال ایجاد درآمد از سیستم‌عامل رقیب خود نباشد. اگر دادگاه بررسی مناقشه سامسونگ و اپل برگزار نمی‌شد شاید هیچ‌ وقت این اطلاعات فاش نمی‌شدند. اپل در سال ۲۰۱۰ به سامسونگ پیشنهاد داده بود تا گواهی استفاده از اختراع‌های ثبت شده اپل را با پرداخت ۳۰ دلار برای هر تلفن هوشمند و ۴۰ دلار بابت تولید هر تبلت گلکسی تب دریافت کند.

اگر سامسونگ پیشنهاد اپل را قبول می‌کرد شاید هیچ وقت دعواهای بین دو شرکت تا این حد بالا نمی‌گرفت. اما مبلغ پیشنهادی اپل نیز بسیار بالا به نظر می‌رسد. البته اپل تخیف‌هایی را نیز برای سامسونگ در نظر گرفته بوده است. به عنوان مثال ۲۰٪ تخفیف روی گواهی‌های متقابل که از جانب سامسونگ به اپل بازگردانده می‌شود یا ۴۰ درصد تخفیف برای تلفن‌های هوشمند مجهز به سیستم‌عامل‌هایی که در حال حاضر گواهی استفاده از پتنت‌های اپل را دارند (مانند ویندوز فون). یعنی اگر سامسونگ پیشنهاد اپل را قبول می‌کرد برای تلفن‌های هوشمند مجهز به نرم‌افزار مایکروسافت مبلغ گواهینامه تا حدود ۶۰ درصد برای هر دستگاه کاهش می‌یافت. اما برای تلفن‌های هوشمند اندرویدی سامسونگ می‌بایست در بهترین حالت حداقل ۲۴ دلار بابت هر دستگاه به اپل پرداخت می‌کرد.

همانطور که پیش‌تر اعلام کردیم مایکروسافت بابت هر تلفن هوشمند تولیدی شرکت‌های ایسر، سامسونگ، ال‌جی و اچ‌تی‌سی بین ۵ تا ۱۵ دلار بابت گواهی استفاده از پتنت‌های خود دریافت می‌کند.

در نظر داشته باشید که براساس اسناد تازه ارائه شده به دادگاه، سامسونگ در فاصله زمانی ژوئن ۲۰۱۰ تا ژوئن ۲۰۱۲ تعداد ۲۱.۲۵ میلیون دستگاه تلفن هوشمند و ۱.۴ میلیون تبلت به فروش رسانده که درآمد ۸.۱ میلیارد دلاری را به همراه داشته است. از آنجایی که اکثر ابزارهای فروخته شده مجهز به سیستم‌عامل اندروید بوده‌اند حتی اگر ۲۰٪ تخفیف اپل بر روی گواهی اختراع‌های ثبت شده را نیز در نظر بگیریم، سامسونگ در این فاصله زمانی دو ساله، مجبور به پرداخت مبلغی حدود ۵۵۴ میلیون دلار می‌شد.

از آنجایی که این مبلغ برای تجارت موبایل سامسونگ سنگین بوده، زیر بار این توافق‌نامه نرفته است. از طرفی تجارت سامسونگ تنها به تبلت و تلفن هوشمند ختم نمی‌گردد و گواهی اختراع‌های ثبت شده اپل قابل استفاده در ماشین لباس‌شویی، یخچال، دوربین عکاسی و غیره نمی‌باشند. حتی تلفن‌های ارزان قیمت سامسونگ نیز نیازی به پتنت‌های اپل ندارند.

 

منبع : زومیت

2012-08-11

 

خودروهای بدون راننده گوگل: بیش از ۴۰۰ هزار کیلومتر بدون تصادف

 

 

 

اتومبیل های بدون راننده گوگل را به یاد دارید؟ گوگل همچنان با جدیت مشغول تست و بهبود آنها است و حالا این شرکت اعلام کرده به رکورد جدیدی با خودروهایش دست یافته است. اتومیبل های بدون راننده گوگل تا اینجا ۳۰۰ هزار مایل معادل ۴۸۲ هزار کیلومتر را در جاده و خیابان رانندگی کرده اند، بدون اینکه هیچ تصادفی داشته باشند.

گوگل می گوید رانندگی خودکار آنها در شرایط ترافیکی متفاوت تست شده و کامپیوتر راننده تا اینجا بسیار خوب عمل کرده و هیچ تصادفی نداشته است. اما گوگل می گوید همچنان به تست های زیادی برای تکمیل این پروژه نیاز است.

خودروی بدون راننده گوگل با ترکیب اطلاعات Google Street View ، هوش مصنوعی و تعدادی دوربین، کار کنترل اتومبیل را به عهده دارد و البته فعلا در تمام تست ها، یک راننده نیز پشت فرمان قرار دارد تا در صورت نیاز کنترل خودرو را به عهده بگیرد.

گوگل می گوید حالا مشغول تست رانندگی خودکار در شرایط جاده ای و جوی متفاوت می شود. مثلا در جاده های برفی و ناهموار و به همین خاطر هم تعدادی اتومبیل جدید مانند این لکسوس RX450h را به اتومبیل هایش اضافه کرده است.

 

منبع : نارنجی

2012-08-09

 
 
<< شروع < 611 613 614 615 616 617 618 619 620 > انتها >>

صفحه 611 از 733